top of page

Nappali

Jellege: a nappali kiegyensúlyozott, kissé a yang irányában erősebb hatást hordoz az itt zajló tevékenységek (társasági élet, vendégfogadás, TV-nézés, játék, kikapcsolódás, stb.) által. Kialakítására is ez a kettősség jellemző.

Padló: A stílustól és a fűtési lehetőségektől függően gyakorlatilag bármilyen anyagú lehet. Ha dekoratív padlót választunk, fölösleges a szőnyeg, de ha nincs padlófűtésünk, és szeretnénk otthonossá tenni, akkor a padló megválasztásánál tartsuk szem előtt azt is, hogy milyen lehetőségeink lesznek a szőnyeg kiválasztására. Ami a padlófűtést illeti: bár már az ókori rómaiak is használták, az egészségre károsító hatása lehet, hiszen a porszemcsék folyamatosan aktívan lebegnek a levegőben. A padló színe lehet yang (világos), ez inkább a klasszikus és a neutrális, vagy természetes stílushoz áll közel. És lehet yin (pl. mélybarna, lila, fekete), ami az egzotikus, és a minimál sajátja.
 

Falak és stílusok: A yang és yin hatás szempontjából a falszín megválasztásánál is a stílus a kiindulópont.

Manapság a nappali többrendbeli feladatot tölt be, egyrészt a legfőbb családi gyülekezőhely, ahol látogatókat fogadhatunk, másrészt az a része otthonunknak, ahol pihenünk, TV-t nézünk, beszélgetünk vagy olvasgatunk. A nappalinak, mint térnek mindkét feladatra alkalmasnak kell lennie. Ne ünnepélyes legyen, inkább barátságos és hívogató, azonfelül legyen kényelmes és otthonos. Mivel a nappali az otthon legnyilvánosabb része, legyen közelebb a bejárathoz, mint a konyha és a hálószoba. A bútordarabok elrendezésével és a színek megválasztásával varázsoljunk kellemes, vendégváró hangulatot nappalinkba.
 

Az ülőalkalmatosságok elhelyezésekor figyeljünk arra, hogy a heverő és a székek tompaszöget zárjanak be egymással, az egy egymással szembefordított székek ugyanis merev és formális környezetet teremtenek. Lehetőleg egyik szék se nézzen hátával a szoba bejárata felé, és az is lényeges, hogy a házigazda, hogy a házigazda központi helyet foglalhasson el, szemben az ajtóval és fallal a háta mögött, hogy védve érezhesse magát. A látogatók csak átmenetileg tartózkodnak a szobában, ezért nyugodtan ülhetnek nyitott térrel a hátuk mögött.
 

Ha van kandalló, feltétlenül érdemes köré rendezni a székeket. A kandalló általában nagyszerű fókuszpontja a szobának, ráadásul a tűz fénye és melege otthonos, barátságos és kellemes hangulatot áraszt. Ha túl sok meleget sugároz a kandalló és nem lehet pihenni mellette, akasszunk fölé tükröt, és állítsunk egyik vagy másik oldalára növényeket. A kandallópárkányra is tehetünk kisebb tárgyakat, az egyensúly kedvéért párosával. A hűvösebb hónapokban, amikor a kandalló működik, barátságos, hívogató hangulatot áraszt. Az év nagy részében viszont nem gyújtunk be, ilyenkor a kandalló szája ásító, sötét űrként tátong. Friss virágokkal lendíthetünk a látványon és az energia áramlásán.
 

A nappali az a része otthonunknak, ahol közszemlére tehetjük műtárgyainkat és becses régiségeinket. Csakis olyan tárgyakat válasszunk, amelyeket igazán szeretünk, amelyek valóban tükrözik egyéniségünket, mert bármire essék is a választás, tárgyaink bizonyos fokig felfedik jellemünket és vágyainkat a látogatók előtt, ráadásul nap mint nap a szemünk előtt vannak.

A bútordarabokat úgy rendezzük el, hogy ne akadályozzák az energia áramlását, na legyen sok asztal a nappaliban és ne legyen zsúfoltság. A nappali az a pontja otthonunknak, ahol az energia összpontosul, ahonnan majd szerteáramlik a többi helyiségbe, és körbeveszi a család tagjait. Ügyeljünk rá, hogy ez az energia ragyogó és világos legyen, és szabadon áramolhasson. Jótékony hatásúak a szép kilátást nyújtó ablakok, de vigyázzunk: ha túl sok az ablak, az óriási üvegfelületen keresztül a nappali veszíteni fog gyarapító, serkentő erejéből.
 

Ha az ablakból tágas térre nyílik kilátás, tegyünk a párkányra növényeket, hogy figyelmünket visszatereljék a szobába, máskülönben sok értékes energiánk távozhat feleslegesen az ablakon keresztül. Az ablak környékére telepített növények a külső hatások, például a közeli fák, lámpaoszlopok és forgalmas utak káros befolyása ellen is védenek. Sokat segít, ha szabályozni tudjuk a beérkező fény mennyiségét, mivel a nappali energiaigénye nagyon változhat aszerint, hogy sokrétű szerepéből leginkább melyiket tölti be éppen. Ha a nappali ablakai piszkosak, nem engednek kilátást a külvilágra, rontják tisztánlátásunkat, és esélyeinket is csorbítják, hogy felismerjük az életünkben elénk táruló új lehetőségeket és esélyeket.

Az elektromos készülékek rendszerint mágnesként vonzzák figyelmünket és energiánkat. A televízió ne legyen a szoba fókuszpontja, sőt igyekezzünk elrejteni, építsük be vagy vonjunk elé térelválasztót, hogy ne uralhassa környezetét. Amennyiben nappalink túlzsúfolt, a szükségesnél több benne a bútor, azt jelzi, hogy bizonyos értelemben jelen életünk is túlzsúfolt. Nincs elég időnk mindarra, amiben valódi örömünket leljük, és emiatt tele vagyunk feszültséggel. Amint csökkentjük a nappalira nehezedő terheket, lelki terheink is enyhülni fognak, és rögtön új lehetőségek tárulnak fel előttünk, ha eltávolítjuk a nappaliból az energia áramlását gátló, azaz életünk kibontakozását akadályozó fizikai tényezőket.
 

ÖTLETEK, JÓ TANÁCSOK
 

-A sárga szín alkalmas az energia és az emberek egybegyűjtésére, így általában jó választás, ha a nappali falának színét kell eldönteni. Ámde vigyázzunk, ha túl erőteljes árnyalatát választjuk a sárgának, vagy nagyon szűk a nappali tere, nem tudunk majd pihenni, ellazulni.

-A lekerekített szélű asztalnál sokkal kellemesebb, kötetlenebb a csevegés, mint a négyzet vagy téglalap alakú asztal mellett.

-Érdemes mindig vágott virágot tartani otthonukban, mert megőrzi az energia frissességét. A szárított virágot viszont cseréljük ki évszakonként, pangásra kárhoztathatja az energiát.

-Ne zsúfoljuk tele a szobát bútorokkal, hagyjunk mindig elegendő teret az embereknek, hogy kényelmesen lehessenek együtt.

-Ha a szobában mennyezetvilágítás működik, az ülőbútorokat nem szabad közvetlenül alatta elhelyezni, mert aki rendszeresen ül felülről érkező fényben, visszatérő fejfájástól szenvedhet.

-Tegyünk ki minél több családi fényképet, a családtagokat ábrázoló festményt, rajzot, mert mindegyik gyarapítja az egy fedél alatt élők közötti összetartó erőt.

-A szobának legyen egyértelmű fókuszpontja, de vigyázzunk, ha a tévékészülék kerül a középpontba, uralkodni fog környezetén, mindent elnyom maga körül.
 

forrás: Gina Lazenby A Feng Shui kézikönyve

 

 

 

bottom of page