A kapocs önmagunk és otthonunk között – íme, a feng shui lényege.
A feng shui a környezetünkkel foglalkozik: a terekkel, amelyekben élünk és dolgozunk, valamint azzal, hogy ezek a terek miként hatnak testünkre, érzelmeinkre és lelkünkre. Minden környezet másként hat ránk.
A feng shui segít megértenünk, hogy az otthon valójában lényünk meghosszabbítása, egyfajta tükör, amelyben láthatjuk, kik is vagyunk valójában. Létünk különféle terei nyomokat és jelképeket hordoznak elmúlt életünkbÅ‘l, gondolatainkból és álmainkból. Ha változtatni igyekszünk életünk minÅ‘ségén és irányán, be kell látnunk: minden mindennel összefügg körülöttünk. Hogy jövÅ‘nk megújulhasson, hogy leghÅ‘bb vágyaink megvalósulhassanak, el kell gondolkodnunk, miként jeleníthetjük meg álmainkat itt és most, otthoni környezetünkben.
A belsÅ‘ tér mindenfajta megváltozása befolyásolja az energia mozgását, legyen bár szó otthonunkról, vagy munkahelyünkrÅ‘l, az energiaáramlás megváltozása pedig híven tükrözÅ‘dik anyagi helyzetünkben, egészségi állapotunkban, érzelmeinkben, lehetÅ‘ségeinkben és kilátásainkban, másokhoz fűzÅ‘dÅ‘ viszonyunkban és lelki békénkben. Mind többen ébredünk rá, hogy ha változtatni akarunk életünk folyásán, szükségképpen otthonunkon is változtatnunk kell. A kapocs önmagunk és otthonunk között – íme, a feng shui lényege.
Életünk különféle tereiben rendet kell tennünk, hogy helyet engedjünk az áramló energiának, és ezzel életünkben is teret nyissunk az új lehetÅ‘ségeknek. Ha tisztázzuk magunkban, milyen környezet vesz körül bennünket, és milyen hatást gyakorol ránk, döntéseink is sokkal tudatosabbak lesznek. Bármiben álljanak is legfÅ‘bb céljaink, e célok elérésében nagyon sokat segít, ha megtanuljuk, hogyan formáljuk környezetünket, hisz otthonunk is része a jövÅ‘nknek.
A feng shui rendkívül személyes viszony: bensÅ‘nk kapcsolata a térrel, amely körülvesz bennünket, s amely valójában bensÅ‘nk hű tükörképe. BensÅ‘nk is olyan lesz, amilyenné környezetünket formáljuk – a feng shui igazi kérdése, hogy képesek vagyunk-e e szerint az elv szerint élni. Otthonunk belsÅ‘ tere meghatározza körülöttünk a csi jellegét és mozgását, aminthogy belsÅ‘ mivoltunk is meghatározza magatartásunkat, a dolgokhoz való hozzáállásunkat és tetteinket. BensÅ‘nkben biztosan megvan a magyarázata, ha rendre olyan döntéseket hozunk, amelyek nem igazán válnak elÅ‘nyünkre. Csak akkor következhetnek el életünkben valóban mélyreható, hosszú távú változások, ha mindezek tudatában odafigyelünk bensÅ‘nk bágua térképére.
Bármi változzon is gondolkodásmódunkban, bizonyosan tükrözÅ‘dni fog a bennünket körülvevÅ‘ világban. Otthonunk harmóniájának kialakításában belülrÅ‘l kifelé kell haladnunk: elÅ‘ször bensÅ‘nket kell átrendeznünk, újraalkotnunk. MindenekelÅ‘tt tegyük otthonunkat tápláló, gyarapító és védelmezÅ‘ környezetté; energiáinkat megóvandó, táplálkozzunk helyesen, mert így védettebbek leszünk a külvilág káros hatásaival szemben. És végül, amennyire csak lehet, tegyük jobbá és kellemesebbé környezetünket. Mutassunk másoknak is példát, szűkebb környezetünk legyen vidám, természetes és életteli.
​
Részlet Gina Lazenby: A feng shui kézikönyve c. könyvébÅ‘l