Az 5 Életaspektus avagy 5 elem körforgása
Saját vagy önelem : Ez vagyon ÉN, a születés évszámomat és a nememet figyelembe véve. Ahova a tudásomat vagyis az energiáimat leadom, azt hívjuk intelligencia elemnek – azaz az intelligencia ered belőle.
A következő elem, ami bennünk van a Pénz elemünk, ez van kettővel előttünk. Ez a mi leadott energiánknak az eredménye, ami szintén táplál minket és ezenkívül megmutatja, hogy miből termelhetünk hasznot.
Hárommal előttünk jár a hatalom elemünk, ami gátol minket a fejlődésben, visszahúz és akadályokat állít. Ugyanakkor sokszor megesik, hogy épp erre a gátra van szükségünk ahhoz, hogy lassítsunk és mélyebben magunkba nézzünk.
Eggyel mögöttünk található a létrehozó vagy eredő elemünk – ebből nyerjük a támogatást, az energiát, a lendületet!
Példával szemléltetve vegyünk egy Föld elemű embert és ennek tükrében vizsgáljuk meg az életaspektusait:
Önelem: Föld
Intelligencia elem: Fém
Pénz elem: Víz
Hatalom elem: Fa
Eredő vagy létrehozó: Tűz
És akkor nézzük az elemek egymáshoz való viszonyát - az öt elem ciklusköreit!
Tápláló cikluskör :
A születés ciklusának is nevezzük, mert, minden elem, segíti a sorban következő elemet. A fa táplálja a tüzet, a tűz ad életet a földnek, a földben jön létre a fém, a fém folyadékká válik, és létre hozza a vizet, a víz a fa növekedését segíti. Az öt elem csíjének kiegyensúlyozott fejlődése.
Tápláló: Fa – Tűz – Föld –Fém – Víz
Konstruktív cikluskör:
Az ellenőrzés ciklusának is nevezzük, mert az egyes elem, csökkenti az őt, megelőző elem erejét. A tűz elégeti a fát, fa elszívja a vizet, a víz rozsdásítja a fémet, a fém megmozgatja a földet, a föld csökkenti a tüzet.
Az öt elem csíjének nyugtató sorrendje.
Konstruktív: Föld –Tűz – Fa – Víz – Fém
Destruktív cikluskör:
A romboló, uralkodó ciklusnak nevezzük. Az uralkodás ciklusán belül, minden egyes elem, legyűri a két hellyel odébb helyet foglaló, elemet. A tűz megolvasztja a fémet, a föld korlátok közé szorítja a vizet, a fém elvágja a fát,
a víz eloltja a tüzet, a fa kimeríti a földet .Az öt elem csíjének gátló sorrendje.
Desrtuktív: Fa – Föld – Víz – Tűz - Fém
AZ ÖT ELEM TANA - FA ELEM
ÉVSZAK : TAVASZ
NAPSZAK : REGGEL
ÉGTÁJ : KELET, DÉLKELET
KOR : ÚJSZÜLÖTT
BOLYGÓ : JUPITER
SZERVE : MÁJ, EPEHÓLYAG
ÍZE : SAVANYÚ
ÉRZELME : DÜH
A Fa elem a kezdet, a tavasz. Itt indul a kör. Tehát jelképezi valaminek a kezdetét, a reggelt, a napfelkeltét, az új élet születését, az elindulást, a természet újjászületését. A FA elem színe tehát a zöld.
Ebben az évszakban vetjük el a magokat a jövőbeli aratáshoz. Előre tekintünk, új ötletek születnek bennünk, új terveket készítünk, döntéseket hozunk, és meghatározzuk, hogy merre haladjunk tovább. Aztán cselekvésbe is kezdünk.
Ahogy már írtam, az évszakok közül a tavasz tartozik ide, a születés megújuló, növekvő energiájával. A gyors fejlődést is jelenti. A felfele törekvő, terjedő energia szimbóluma, ahogyan egy fa növeszti rügyeit, gyökereit, minden irányban terjeszkedik hihetetlen gyorsasággal.
A zöld a természet - a mezők, a dombok, az erdők - színe. Gyakran menekülünk a természetbe, hogy felfrissüljünk és feltöltődjünk a városok zaja után. A természetben minden összhangban van, és mikor körbevesz minket, újra rátalálhatunk magunkra, a munkában vagy a családdal eltöltött, elfoglalt, stresszes időszakok után. A zöld a színspektrum közepén helyezkedik el, és egyensúlyt teremt a vörös (meleg) és kék (hideg) végek között. Ha hiányzik belőlünk a zöld energia, akkor hajlamosak vagyunk a kiegyensúlyozatlanságra. Aki "elzöldül a méregtől", az érzelmileg elveszíti az egyensúlyát, és keserűvé, neheztelővé, ellenségessé válik, sőt akár gyűlölködő érzéseket is táplálhat.
Zöld megerősítés: "Nyitott vagyok mindenre, amit a világegyetem tartogat számomra."
Szerveink közül a MÁJ (yin szerv), és az EPEHÓLYAG ( yang szerv) tartozik a Fa fázis fennhatósága alá. A máj funkciókörét úgy hívják, Jiang Jun, a „Hadsereg tábornoka”. A Máj kínai neveGAN mely „védőpajzsot” jelent. Ő a jövőképünk tervezőmérnöke. Jelképe a védelemnek, az előrelátásnak, de a meggondolatlanság is az ő működésétől függ. Ez a szerv mutatja meg merre kell haladnunk, hogy összhangban legyünk a Mindenséggel.
Társa az Epehólyag. Segít minket a döntéshozásban és az „égi rend” szerinti bölcs ítélethozatalban. Hippokratészhez hasonlóan a kínaiak is a dühvel,haraggal, méreggel és az elégedetlenséggel hozzák kapcsolatba. ( Ezt a magyar úgy mondja, hogy „a harag rossz tanácsadó” )
A düh és a harag nem csak negatív érzelem. Megvan a helye az ember életében. Például az elégedetlenség normális mértéke a fejlődés rugója lehet. A harag az energiát kifelé, felfelé mozgatja. Ha túlzott mértékű a harag, akkor szétszórja az energiát. Ha elfojtott a haragunk, akkor gátolja az energiát, és stagnáláshoz vezet. A máj nem tudja méregtelenítő munkáját jól végezni, mérgesek leszünk, méregbe gurulunk.
A máj azonban nem tűri az összeszorítottságot, és ki akar terjedni. A magunkba fojtott düh gyűlik-gyűlik, majd végül kirobban. A nagy düh, harag rontja a szemet, fizikai és lelki értelemben is („nem látunk a dühtől”). Haraggal nem tudunk jól megalapozott döntéseket hozni, nem látjuk az igazságot, előfordulhat, hogy „magunk alatt vágjuk a fát”. Az elfojtott harag, düh önmagunk ellen tör, a védő-funkción keresztül autoimmun betegséget okozhat, kijátszva a máj védő funkcióját. A magyar nyelv rendkívül kifejező a „rosszmájú” és „epés megjegyzés”, a „méregzöld” kifejezések mind-mind bizonyíthatják az ősi tudást. Ha valakit „elönt az epe”, az haragra gerjed. Akinek „felforr az epéje”, abból kitör az elfojtott düh.
A tervezésképtelen és döntésképtelen ember Fa-energia hiányos.
Ha a „FA” elemünk egészséges, könnyedek és rugalmasak vagyunk testileg is, és lelkileg is. Helyzetmegítélésünk megbízható, felfogásunk tiszta, tetteink határozottak.
Napszakra levetítve a reggel felel meg ennek az energiának, égtáj szerint pedig a kelet jeleníti meg ezeket a tulajdonságokat. Ez úgyszintén a kezdetet és a növekvő energiákat jelenti. Az ember életében az újszülöttkor kifejezője.
Színe a zöld és mindazon színárnyalatai, amelyeket időnként a fák lombkoronáin is fellelhetünk Formákat illetően a magas álló négyzetes és a magas álló hengeres formák tartoznak ebbe a csoportba. A fa elem bolygója a Jupiter, mint a növekedés, jóindulat, nagylelkűség szimbóluma.
A fa elemhez tartoznak az élő növények, vágott virágok, a fából, nádból készült tárgyak, bútorok, a lambéria, gerendák, parketta, a zöld színű tárgyak, a pamut alapanyagú, virágos vagy más növényi mintázatú textíliák, tájképeket ábrázoló műalkotások, a magas, hosszú tárgyak (pl. gyertyatartó ).
• Energiája: felszálló, megnyíló
• Időjárás: szeles
• Szín: zöld különböző árnyalatai és a világoskék
• Táj: fás, erdős területek
• Épület: magas, hasáb alakú házak
• Forma: álló hasáb
• Anyag: fa, nád, vessző
• Minta: kockás, függőleges csíkozás, virág motívumok
• Bútorok: fa, nád, gerenda, parketta
• Dísztárgyak: fából, nádból, növényekből készült tárgyak
• Érzelmek, erények: szerelem, kreativitás, újító gondolatok, lendület
• Stressz: harag, düh, indulat
• Életterületek: Család, egészség (kelet), Gazdagság, jólét (dél-kelet)
AZ ÖT ELEM TANA - TŰZ ELEM
ÉVSZAK : NYÁR
NAPSZAK : DÉLI NAPSZAK
ÉGTÁJ : DÉL
KOR : IFJÚ FELNŐTTKOR
BOLYGÓ : MARS
SZERVE : SZÍV, VÉKONYBÉL
ÍZE : KESERŰ
ÉRZELME : ÖRÖM
A „TŰZ ELEM” a nyári évszak, a kiterjedés, a kiteljesedés, a felfelé mozgás, a déli égtáj, a nyári forróság, és a déli napszak. Az emberi életben a testi szellemi növekedés, fejlődés, az ifjú felnőttkor, a családalapítás ideje.
Tűz energia abban segít, hogy melegséget árasszunk magunkból és melegséget tudjunk befogadni. Az adással és tudásunk, érzelmeink, javaink megosztásával saját belső tüzünket is tápláljuk, lelkünk virágba borul, és a nyári napsütés legjavát, szívünk teljes tiszta szeretetét árasztjuk szét környezetünkben és a világban. A Szív működteti az önmagunkhoz vagy másokhoz való nagyvonalúságunk képességét, a jószívűséget, a melegség kisugárzását és a szeretni tudást, az empátiát.
A TŰZ ELEMET a piros szín jelképezi.A Tűz felmelegít, aktivál, mozgat, „eleven, mint a Tűz”- szoktuk mondani. De a túlzott tűz problémák forrása lehet. Ugyanis kóros mennyiségben gyulladást, lázat okoz.
Szerveink közül a yin a Szív, és a Szívburok, azaz az Erek Ura, valamint a yang a Vékonybél és a Hármasmelegítő tartozik a fennhatósága alá. A Tűzhöz a felfelé történő mozgás, érzelmi szinten az öröm tartozik, az élvezet, a tánc, nevetés, az áttekintőképesség és az öntudat. A boldogság pozitív érzelem, de túlzott mértékben károsítja a Szív energiáját. Ugyanakkor árt a gyász, a bánat is, ha valami „nyomja a szívét” valakinek.
A kínai bölcselet szerint legyen az életünkben elég élvezet, de ne váljon erőlködéssé, ne legyen valamiféle túlburjánzott szüntelen élvhajhászási kényszer. A mértéktelenség szorongáshoz, álmatlansághoz, kóros szívdobogáshoz vagy más szívműködési zavarhoz vezethet. Ha akkor is az élvezet kerül előtérbe, amikor nem annak lenne itt az ideje; az megbontja a szív harmóniáját.
A Tűz szereti a lágyságot, a hajlékonyságot, a „lobogást”. Ezt tartja egyensúlyban a keserű íz, amely keményít. A túl sok keserű „kőszívűvé” tesz, megszikkasztja a Lépet, fokozza a szétáradást a gyomorból. A gyomorkeserű kismértékben jótékony, segíti az emésztést, a sok keserű azonban hányást okoz. A Szív a lágy sóssal erősíthető, az édessel nyugtatható, de a sok édes lefojtja a szívet.
• Szín: piros, vörös, rózsaszín, bíbor, lila, barack
• Táj: sziklás hegyek, meredek hegycsúcsok
• Épület: csúcsos tetők, templomtornyok, piramis
• Forma: felfele mutató háromszög, kúp, spirál
• Anyag: bőr, műbőr, műanyag, gyapjú, műszál, latex
• Minta: háromszög, virágos
• Bútorok: állati bőrből, műanyagból készültek, éles sarkúak
• Dísztárgyak: lámpa, gyertya, kandalló, füstölő, személyeket, állatokat, Napot, napfényt ábrázoló képek
• Érzelemek, erények: robbanékony, optimista, lelkes, romantikus, bátor, korrekt, megfontolt
• Stressz: türelmetlenség, feszültség, makacsság, örömtelenség
• Terápia: akupunktúra
• Életterületek: Hír és hírnév (dél)
AZ ÖT ELEM TANA – A FÖLD ELEM
ÉVSZAK : VÉNASSZONYOK NYARA
NAPSZAK : DÉLUTÁN
ÉVSZAK : KÉSŐ NYÁR, VÉNASSZONYOK NYARA
ÉGTÁJ : DÉLNYUGAT, ÉSZAKKELET, KÖZPONT
BOLYGÓ : SZATURNUSZ
SZERVE : GYOMOR, LÉP, HASNYÁLMIRIGY
ÍZE : ÉDES
A Föld minden mitológiában, és a természeti népeknél is az anyaság, a termékenység, a táplálás szimbóluma. A kinaiaknál ugyanakkor a Föld elem a semlegesség, az átmenet eleme is, évszaka a nyárutó. Azt szimbolizálja, amikor az ember életében nyugalmasabb, csendesebb időszak, illetve átalakulás következik. Eljön a „nyárutó”, a “vénasszonyok nyara”, amikor a csúcsot elértük és a lendület alábbhagy. Itt a továbblépés, az átalakulás ideje. Éghajlatára jellemző a pára, a nedvesség, a felhősödés.
Szellemi életünkben a Föld elemtől kapjuk azt a képességet, aminek köszönhetően táplálni tudjuk magunkat és egyben gondoskodni tudunk magunkról. A Föld elem egyensúlyhiánya az „anyai” gondoskodás hiányának eredménye is lehet. Az elemek sorában középen helyezkedik el, harmonikus egyensúlyban tartalmazza a Yint és a Yangot.
A Föld az alapvető fizikai realitásunk a fogantatás pillanatától, egészen odáig, amikor ismét földdé leszünk. Így realitásérzékünk is a bennünk lévő Föld elemre támaszkodik. A Föld elem egyensúlya adja azt, amit magunkból környezetünk felé kisugárzunk: Pl.: Milyen a felépítésünk, megjelenésünk. Teljes életet élünk-e. Otthonosan és védettségben érezzük-e magunkat az életben. Jól érezzük-e magunkat a bőrünkben. Harmonikus, egészséges, energikus-e a kisugárzásunk.
A Föld elem jelentősége az emberi kapcsolatok területén is megmutatkozik az együttérzésben, mások elismerésében, az egymásrautaltság felismerésében és elfogadásában, önbizalomban, a mások iránti szimpátia kifejezésében. Bőség és nagyvonalúság csak ott lehetséges, ahol megvan hozzá a belső biztonságérzet, a stabilitás, a realitásérzék, és az értelem. Csak akkor vagyunk képesek adni, másokról gondoskodni, ha megvan bennünk az ehhez szükséges belső gazdagság.
Életünk alapvető ritmikáját a Föld saját tengelye körüli mozgása határozza meg. Az alvás és az ébrenlét, az étvágy és az emésztés ritmusa, a légzési ritmus, a menstruációs ciklus, valamint a fizikai, a lelki és a szellemi aktivitás ritmusa is a Föld elemtől függ. Ehhez az elemhez tartozik a befogadás és a megemésztés készsége. Ha rágódunk egy problémán, ha nem tudunk megemészteni dolgokat, az előbb-utóbb a Föld elem egyensúlyvesztését vonja maga után. Az is gyakran előfordul, hogy valaki az evésbe menekül a gondok elől.
A Föld az energiaközpont és a gondolkodás irányítója.
Ha kevés a Föld energiája, akkor zavaros a gondolkodásunk, életünknek nincsen célja, illetve nem találjuk a célt, sokat aggódunk, sokat töprengünk, rágódunk dolgokon és nem találjuk a kiutat. Ennek hatására az életenergia elakad, ami gátolja az átalakító funkciót. Ennek pedig emésztési rendellenességek lesznek a következményei: étvágytalanság, gyomorfekély, szellemi tunyaság, a testben pedig nehézség érzet.
• Energiája: vízszintesen mozgó, semlegesítő, változó minőség
• Időjárás: nyirkosság, pára
• Szín: sárga, barna, narancs, karamell, mogyoró, okker, földszínek
• Táj: sík vidék, alföld
• Épület: lapos tetők, négyzet alakú házak
• Forma: négyzet, téglalap
• Anyag: tégla, kerámia, beton, porcelán, gránit, márvány, durva vászon
• Minta: kockás, márványos, vízszintes csíkozás
• Bútorok: ládák, padok, alacsony szekrények, lapos-hosszúkás
• Dísztárgyak: kerámiák, lapos tálak, szobrok, terracotta tárgyak
• Érzelmek, erények: nyugodt, megbízható, becsületes, védelmező, gondoskodó, szilárd, türelmes, bölcs, őszinte
• Stressz: aggodalom, kétkedés, belátás nélküliség
• Terápia: diéta, masszázs
• Életterületek: Szerelem és házasság (dél-nyugat), Központ, Tudás és önművelés (észak-kelet)
AZ ÖT ELEM TANA - FÉM ELEM
ÉVSZAK : ŐSZ
NAPSZAK : NAPLEMENTE
ÉGTÁJ : NYUGAT, ÉSZAKNYUGAT
BOLYGÓ : VÉNUSZ
SZERVE : TÜDŐ, BŐR, VASTAGBÉL
ÍZE : ERŐS, CSÍPŐS, FŰSZERES
A földben képződő érc, vagyis FÉM a következő elem. A fém a formavétel, a sűrüsödés, a koncentráció, a befelé fordulás fázisa, mely hűvösséget, szárazságot áraszt magából, és jellemző rá a tisztaság.
Égtája a nyugat, a napszakok közül pedig a napnyugta, az este tartozik hozzá, amikor a nappal lassan véget ér. Az évszakok közül az ősz, a hanyatlás, az emberéletben az alkony, az időskor, a töpörödés, és a bölcsesség ideje. Klimatikus energiája a szárazság, amikor a természetben a levelek elszáradnak, lehullanak. Talán az ősz az az évszak, amikor a legtöbbet tudhatunk meg önmagunkról. A betakarítás után a Természet mindent lecsupaszít. Ebben az évszakban a Természet elengedi az elmúlt év terméseit. Az ősz jelzi a növekedés időszakának a lezárulását, a befelé fordulást, a kifelé irányuló energiák visszahúzódását.
A fémhez tartozó érzelem a szomorúság, a bánat, a melankólia, a búcsú a nyártól, a nappaltól, tehát ez a visszahúzódás időszaka. Ekkor már gondoskodnunk kell, hogy védjük a testünket az egyre hidegebb szelektől (főleg a nyakunk hátsó részét), mert különben a meleg nyárhoz szokott szervezetünk könnyen összeszedhet mindenféle betegséget.
A FÉM elem yin szerve, a “legtisztább” szervünk a tüdő és Yang párja a vastagbél.
A Fém elem színe a fehér a tradícionális kínai orvoslástan szerint, de a nyugati szemlélet is úgy tartja, hogyha az arc bőre nagyon fehér vagy sápadt, az a tüdő működési zavarainak, elégtelen működésének, fulladásos tüneteknek a jele. Ha már a bőrről esett szó, akkor azt lehet elmondani még róla, hogy ugyanúgy lélegzik, mint a tüdő. A tüdőre belső környezetünk is jelentős hatással van; nemcsak a szennyezett levegő, de a sok stressz is gyengíti a tüdő működését, ezzel együtt pedig az immunrendszerünk is gyengül (allergiás tünetek jelentkezhetnek, mint szénanátha vagy az asztma).
Gondoljunk csak bele, naponta mennyi „szemét” hat a testünkre, de ezen felül elménkre és szellemünkre is. Nemcsak a testünkből kell kiürítenünk a nemkívánatos anyagokat, de elménknek is ki kell takarítania a szellemi hulladékokat, különben elménk mérgezett lesz és megreked. Képtelen lesz megtapasztalni a környezetben fellelhető tisztaságot és szépséget és szeretetet. Ha a Vastagbél jól működik, az azt jelzi, hogy jól tudjuk kiüríteni az összes szellemi szemetet is.
Ahogyan a fém értéket jelent a föld számára (arany és ezüst, és más ásványok ), a bennünk található Fém elem jelenti az önértékelésünket. Mindannyian csodálatos teremtmények vagyunk. Mindannyiunkban működik egy sajátos és felbecsülhetetlenül értékes teremtő erő. Így amikor a Fém energiánk kibillen egyensúlyából, nem látjuk értékeinket; és kárpótlásul olyasmit keresünk, ami növelheti értékünket: beosztás, pénz, hatalom, hódítások. Önmagában egyik sem jó vagy rossz, de az ezekre irányuló hajszánk a Fém egyensúlyzavarának a megnyilvánulása. Ráadásul miután megszereztük magunknak ezeket a dolgokat, továbbra is elégedetlenek maradunk. A Fém egyensúlyhiányos ember külső tiszteletre, minőségi tárgyakra és elismerésre vágyik, mert nincs tisztában belső értékeivel. Ezeknek az embereknek nehezükre esik az elengedés, mert saját értéküket „dolgokhoz” kötik. Teljesítmény, kapcsolatok, gyűjtemények, vagyontárgyak és nézetek sorakoznak náluk.
Álmainkat a tüdő energia túláradása esetén szorongások és bánat jellemzik. Energia hiány esetén harcokról kivégzésről (lefejezés), repülésről és sok fehér színről álmodhatunk.
Ezek alapján valamennyi fémből készült ékszert, fémpénzt, bronz- és rézdíszeket a fém elemhez sorolhatunk, de idetartoznak még a kő, szikla, márvány és kristály alapanyagú termékek is. Az ónix ékkövek, féldrágakövek, ovális és kerek tárgyak, hímzett és valamennyi fényes csillogású anyag megjelenése mind növelik e kategória energiáját.
• Energiája: befelé irányuló, összehúzó, lehűtő, jin minőség
• Időjárás: szárazság, aszály
• Életciklus, életkor: hanyatlás; a beérés kora 55-70 év
• Szín: fehér, ezüst, arany, metál, szürke, lila, finom pasztell színek
• Táj: szelíd dombvidék
• Épület: kupolás tetők, boltívek
• Forma: kerek, ovális, gömb, íves
• Anyag: fémek, ércek, lurex, brokát
• Minta: pöttyös, kerek, íves
• Bútorok: fémből készültek, kovácsoltvas bútorok
• Dísztárgyak: fém dekoráció, művészi textíliák, kerek képkeretek
• Érzelmek, erények: újító kedvű, erős, kezdeményező, igazságos, világos gondolkodású
• Stressz: tagadás, merevség
• Terápia: légzésterápia
• Irány: nyugat
• Életterületek: Pártfogók és utazás (észak-nyugat), Gyerekek és alkotókészség (nyugat)
AZ ÖT ELEM TANA - VÍZ ELEM
ÉVSZAK : TÉL
NAPSZAK : ÉJSZAKA
ÉGTÁJ : ÉSZAK
BOLYGÓ : MERKÚR
SZERVE : VESE, HÚGYHÓLYAG
ÍZE : SÓS
A víz elem energiája a pihenés és alvás időszaka, jellemzői a tél és az éjszaka. Ilyenkor minden csendes, passzív, de óriási lehetőségek rejlenek a regenerációban. Itt az ideje a gondolkodásnak, a meditációnak és a koncentrációnak. A víz elem energiáját a csend jellemzi, a felszíni és a mély erő, ami alatta mozog, nyugodt felületén egy folyó, ahogy a mélybe ömlik.
Személyiségünk energetikai folyamataiban a kék kapcsolódik azokhoz a minőségekhez, melyek a kiteljesedésért felelősek. A siker útjai egyéniek. Sok esetben nem a saját medrünket követjük, hanem egy tetszetős megoldást, amihez ragaszkodunk, de ami nem a sajátunk, épp ezért nem is juttat előbbre. A kékhez kapcsolódó mozgásmeditációs játékok bepillantást nyújtanak ezekbe a sikereinket gátló és segítő eszközökbe.
A kék a leginkább anyagtalan szín. Önmagában voltaképpen nem is létezik. A természet nagyon ritkán hozza létre. Azok a gyümölcsök, amiket kéknek látunk, a szilva, a szőlő, kökény, áfonya csupán addig kékek, míg le nem törüljük róluk a leheletvékony viaszréteget.
A kék festék a legritkább és legdrágább volt a régi korokban, Michelangelo pl. egyik táblaképét valószínűleg azért hagyta befejezetlenül, mert az egyetlen kék, ami akkoriban szóba jöhetett, az ultramarin, nem érkezett meg a mecénástól, akihez pedig a rakomány nem jutott még el Ázsia legbelsejéből. A legdrágább festék ez, mivel a világon egyes-egyedül az Afganisztán belső hegyeiben bányászott lazúrkőből állították elő.
A kék a legtisztább és leghidegebb szín, a vízzel, lélekkel, érzelmekkel, transzcendenciával is összefüggésben áll. A mozdulatok, hangok, de akár a formák is eltompulnak a kék környezetben, az égbe olvadó madárhoz hasonlóan. Testi szinten a felsőbb régiók, a torok- és homlok szinthez kapcsolódik: az intuíció, intelligencia és kreativitás, a gondolkodás, koncentráló képesség tartozik hozzá. A beszéd, mely „folyik”, a szó, az érzés, mely „ömlik”, pszichikai szinten a siker érzete, és a sikertől való félelem kulcsa, illetve a képtelenség a dolgok sikeres kibontására. A boldogság madarának színe, mely elérhetetlen, és folyton közel van hozzánk.
A víz elemet szimbolizálják otthonunkban:
• folyókat, tavakat ábrázoló képek,
• szökőkutak és mesterséges vízforrások,
• tükrök,
• üveg és kristály tárgyak,
• akvarell képek,
• kanyargós utak és görbe vonalak,
• akváriumok.
Ha a víz elemhez tartozó területet kívánjuk megerősíteni, – ez északon a karrier, szakmai előmenetel területe – akkor bátran alkalmazhatjuk a víz elemet képviselő színeket, formákat, díszíthetjük otthonunkat a fekete és sötétkék színekkel, hullámos, szabálytalan alakú bútorokkal, tükrökkel, üvegből és kristályból készült dísztárgyakkal, akváriummal, stb. Mozgó víz pozitív energiát ad otthonunknak, a chi áramlása harmonikus. Ha teheti, helyezzen el otthonában szökőkutat vagy egy kis vízesést.
Ha nagyon kevés otthonunkban a víz energiája, akkor depresszió, aggódás, alacsony vitalitás jellemezheti az ott élőket.
A víz elemet táplálja a fém elem, a fém megtartja a vizet. Így a víz elem energiáját erősíthetjük a fém elemet szimbolizáló színekkel, tárgyakkal, mint az arany, ezüst, acél, réz, bronz színű vagy anyagú bútorokkal, kiegészítőkkel, fém harangokkal, hangtálakkal, szélcsengőkkel, fehér vagy szürke színekkel, kerek és gömbölyű formákkal.
A túl sok víz elem az otthonunkban viszont érzelmi problémák jelentkezhetnek, félelemérzetet okozhat, érzelmi blokkok alakulhatnak ki.
Csökkenthetjük a víz elem intenzitását a föld elemet képviselő tárgyakkal, színekkel, mint a sárgák, barnák, bézsek különböző árnyalatai, négyszögletes alacsony bútorok, terrakotta, agyag dísztárgyak, sivatagi növények, zen kert, stb.
• Energiája: hullámzó, lágyan áramló, jin minőség
• Időjárás: hideg, fagy
• Életciklus, életkor: stagnálás, pusztulás; a befelé fordulás kora, 70- év
• Szín: mélykék, fekete
• Táj. tó, folyó, tenger, víz
• Épület: szabálytalan házformák, nagy üvegfelületek
• Forma: hullámos vonalak, lendületes, asszimetrikus
• Anyag: üveg, szatén, selyem
• Minta: hullámvonal
• Bútorok: üvegasztalok, vitrinek
• Dísztárgyak: akvárium, szobai szökőkút, üvegpoharak, üveg tárgyak, kristályok, tükrök
• Érzelmek, erények: állhatatos, gyengéd, önbizalommal telt, bölcs, rugalmas, intuitív, elbűvölő
• Stressz: félelem, passzivitás, szorongás, félelem, makacsság
• Terápia: autogén tréning, meditáció
• Életterületek: Emberi kapcsolatok és karrier (észak)